Kurkuma - cudowna przyprawa w walce z kilogramami?
ELŻBIETA BOGUSZ • dawno temuKurkuma cieszy się aktualnie dość dużą popularnością. Związkiem, który jest najcenniejszym w kurkumie, jest kurkumina. To właśnie ona wykazuje sporo właściwości prozdrowotnych, w tym przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych.
Co jest również bardzo istotne, badania naukowy wykazały, iż kurkumina ma również działanie przeciwnowotworowe.
Dziś jednak skupimy się na wpływie kurkuminy na proces odchudzania. Udało mi się znaleźć badania naukowe, które pokazują, że kurkumina może tłumić niektóre markery stanu zapalnego występujące u osób z nadwagą, zmniejsza otyłość oraz jej skutki zdrowotne.
Przeprowadzone zostało również badanie na grupie 44 osób, które nie mogły wcześniej schudnąć. Grupa ta suplementowała kurkuminę przez 30 dni (dwa razy dziennie 800 mg, a także 8 mg piperyny). W efekcie waga osób, które brały udział w badaniu, znacznie się zmniejszyła. Zmniejszyły się również obwody w biodrach i talii.
Badania potwierdzają więc, że kurkumina wpływa pozytywnie na proces odchudzania.
Inne właściwości kurkuminy:
— zapobiega cukrzycy, obniża poziom cukru we krwi (sprzyja więc także leczeniu cukrzycy)
— ze względu na swoje działanie przeciwzapalne wpływa pozytywnie wspomagająco na proces leczenia zakażeń dróg moczowych
— reguluje poziom cholesterolu we krwi ("złego" LDL)
- świetnie sprawdza się w walce z trądzikiem
— jest niezastąpiona podczas przeziębień – hamuje mnożenie patogentów, ale działa również "prewencyjnie", zapobiegając przeziębieniom.
Jak używać kurkumy?
Możecie dodawać ją jako przyprawę do codziennych potraw — doda złocistego koloru i nada wyrazisty smak. Dodaję ją nawet do rosołu czy jajecznicy. Tutaj ogranicza nas tylko nasza pomysłowość — eksperymentujmy zatem ze smakami!
Inna opcja to przyrządzenie napoju, dzięki któremu przyspieszymy nasz metabolizm, podniesiemy odporność i będziemy mieć więcej energii na cały dzień. Jak go przygotować?
Wystarczy szklanka gorącej, ale nie wrzącej wody, pół łyżeczki kurkumy, pół łyżeczki miodu, pół wyciśniętej cytryny. Możemy również dodać odrobinę imbiru lub cynamonu. Wszystko razem mieszamy i wypijamy od razu.
Czy warto zatem suplementować kurkuminę? Zdecydowanie tak. Pamiętajmy o tym, aby przy zakupie wybierać tą z dodatkiem piperyny, ponieważ zwiększa ona wchłanianie kurkuminy.
Kurkuminę stosuję od ponad roku i zauważyłam, że mam zdecydowanie więcej energii, a także kompletnie nie chorowałam w tym okresie. Pamiętajmy jednak, że sama kurkumina to nie wszystko. Ważna jest właściwa, zbilansowana dieta. Nie możemy spodziewać się wielkich efektów, jeśli nie wprowadzimy też innych zmian w swoim codziennym jadłospisie. Jedzmy zdrowo, a nasz organizm się za to odwdzięczy. W końcu jesteśmy ponoć tym, co jemy.
Na zdrowie!
Elżbieta Bogusz - dietetyk
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze